Yayın Akışı

ANUŞABUR

Cuma günleri 20:00 – 22:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Nor Zartonk
Yayın dili: Türkçe

Nor Radyo’nun da fikir öncüsü olan Anuşabur, ‘Anuşabur, aşure gibi program!’ sloganıyla, 2006 yılında Yaşam Radyo’da yayın hayatına başladı. Anuşabur’da, Anadolu’da yaşayan tüm halkları ve ezilenleri kendimize dert edineceğiz. Çeşitli kültürlerden müzikler, konular ve konuklarla, Nor Zartonk’un ve Nor Radyo’nun gündemini dinleyiciye aktaracağız.

———————————————————-
AYAK SESLERİ

Salı günleri 22:00 – 23:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Ali Can Elagöz
Yayın dili: Türkçe

Ayak Sesleri’yle, Mezopotamya’dan Latin Amerika’ya, Mısır’dan Hindistan’a… dünya halklarının acılarını, sevinçlerini, öfkelerini dillendirdikleri ezgilere uzanan bir müzik yolculuğu yapacağız.


PELİKÜLÜN SESİ

Çarşamba günleri 23:00 – 24:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Sibil Çekmen
Yayın dili: Türkçe

Bundan kaç yıl önceydi bilinmez, şimdi adını bile hatırlamadığım bir filme gitmiştim. Sinema salonundan çıktığımda aklımda tek kalan, filmin içinde dolanan bir ezgiydi; unutmamak için eve kadar mırıldanmıştım onu kendi kendime, sessizce. Ben yıllar boyu sinema salonlarını aşındırdıkça, o ezgiye başkaları da eklendi. Sonunda hepsi toplandı, ‘Pelikülün Sesi‘ oldu.

———————————————————-
CUMARTESİ

Cumartesi günleri 14:00 – 16:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Zîn Demir
Yayın dili: Türkçe

Gözlerimizi kapasak bile görebileceğimiz, kulaklarımızı tıkasak bile duyabileceğimiz şeyler var bu ülkede. Çocukları, kardeşleri, sevdikleri, yakınları beklenmedik bir günde ve beklenmedik bir şekilde ellerinden alınanlar… Bir köşe başından, bir duraktan, bir sofradan alınıp götürülen insanların gözaltında kaybedilişini, geride kalanların bir eksikle sürdürdükleri yaşamlarını ve bu süreçte kayıplarını aramak için çıktıkları yolu konuşacağız. Cumartesi Anneleri/İnsanları, her Cumartesi kayıplarının akıbetini soruyor, Cumartesi de sizlerle buluşturuyor.

———————————————————-
DÖRT AYAKLI ŞEHİR

Pazar günleri 21:00 – 22:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Berrak Doğan ve Mine Yıldırım
Yayın dili: Türkçe

Bu program, mutenalaşan, müşterek mülkiyetleri ve aidiyetleri imha edilen şehirlerde, giderek silikleşen pati izlerini takip etmeyi amaçlıyor. Kentsel dönüşüme değişen insan-hayvan ilişkileri penceresinden bakmaya çalışacağımız bu programda, hayvan hakları siyasetini, hayvana yönelik şiddeti ve açtığı adalet ve mülkiyet problemlerini, sokak hayvanı itlafını ve farklı koruma pratiklerini konuşacağız.

———————————————————-
EKOTOPYA

Salı günleri 18:00 – 19:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Bülent Müftüoğlu
Yayın dili: Türkçe

Dünya’da ve Türkiye’de ekolojik gelişmelerin, bu konudaki toplumsal hareketlerin ve çevre aktivizminin yer aldığı Ekotopya programı her cuma 19:00 – 20:00 saatleri arası Nor Radyo’da.

———————————————————-
GATİL MI

Perşembe günleri 23:00 – 00:00 arası Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Anjel Dikme ve Artür Bağdasaryan
Yayın dili: Ermenice

Bu programda yok olmak üzere olduğu UNESCO tarafından da açıklanan Batı Ermenicesi’ni (Türkiye ve diyasporada konuşulan Ermenice) 1 saat boyunca şarkılarla ve şiirlerle dinlemeye ne dersiniz?

———————————————————-
GESHRO

Perşembe günleri 21:00 – 22:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Ferit Altınsu ve Şabo Boyacı
Yayın dili: Süryanice ve Türkçe

Geshro, iki dilli haber–sohbet programıdır ve Süryanicede ‘köprü’ anlamına gelir. Belki Türkiye’de yaşayan ‘yerli yabancılar’ olduğumuzdan, belki hiçbir zaman nerede biteceğini bilemeyeceğimiz göç macerasının ‘muhtemel’ ara durağı olan İstanbul’da yaşadığımızdan, yolumuzdaki uçurumları aşalım istedik ve ‘köprü’ fikri doğdu. Ama durun bir dakika! Biz doğal hayatın yıkımı nedeniyle üçüncü köprüye karşıyız.

———————————————————-
GETRON / ԿԵԴՐՈՆ (Merkez)

Salı günleri 21:00 – 22:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Artür Bağdasaryan
Yayın dili: Ermenice ve Türkçe

Կեդրոն. կտոր մը մշակոյթ: Ամէն Երեքշաբթի Թուրքիոյ ժամով 22:00 – 23:00-ի միչև Նոր Ռատիօի մէջ ուղիղ եթերներով ձեզ հետ է:

Getron: Bir parça kültür.

İsmini Ermenicede ‘merkez’ anlamına gelen ‘getron’ kelimesinden alan programda, Ermeni kültürüne genelin dışında tersten bakacağız. Stüdyoya konuk alacağımız düşün insanlarıyla, dilbilimcilerle ve sanatçılarla Ermeni kültürü üzerine söyleşiler yapacağız. Ele alacağımız konuları, bir saatlik yayın boyunca Ermeni müzikleri eşliğinde işleyeceğiz.

———————————————————-
GİN U GYANK (Kadın ve Yaşam)

Pazartesi günleri 20:00 – 21:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Diren Cevahir Şen
Yayın dili: Türkçe

Erkek egemen dünyada kadın olmak ve kadın gibi yaşamak hem zor, hem eziyetli. Kadınların öyküsü darplı, şiddetli, tacizli, tecavüzlü… Bu öykü, çoğu zaman da ölümle bitiyor. Gin u Gyank’ta kadınların var olma çabasını konuşacak, onların öykülerini anlatacak ve dinleyeceğiz.

———————————————————-
GÖKYÜZÜNÜN MÜZİĞİ

Pazar günleri 16:00 – 18:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: O. İnan Şenses
Yayın dili: Türkçe

Gökyüzünün Müziği, klasik müzik geleneğini olabildiğince geniş bir yelpazede sizlere sunmayı hedefliyor. Koskoca bir geleneğin sunumu, kuşkusuz bizlerin bilgi, ilgi derinliği ile kimi zaman sınırlanacak da olsa, bilgimiz düzeyinde geleneğin köşe taşlarını sizlerle paylaşma arzusundayız. Gelenek fazlasıyla ışıltılı. Birçok besteci sizlerin müzik algınıza katkı sunmak adına sabırsızlanıyorlar diyebiliriz. Bu besteciler, farklı müzik formaları ile sizlere konuk olmayı umuyorlar. Konçertolar, senfoniler, sonatlar, opera ve bale yapıtları ile bestecilerimiz programımızı şenledirecekler. Müzik dolu yaşamlar umuduyla…

———————————————————-
ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ՄԷԿ ԺԱՄՈՒՄ

Cumartesi günleri 16:00 – 17:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Astghik Igityan ve Sargis Khandanyan
Yayın dili: Doğu Ermenicesi

՝՝Հայաստանը մեկ ժամում՝՝ հաղորդման ընթացքում ամփոփ կներկայացվի վերջին շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի մշակութային, տնտեսական, քաղաքական անցուդարձը: Ինչպես նաև ամեն շաբաթ հաղորդումը կունենա հատուկ հյուր, որը կպատմի իր գործունեության մասին:

———————————————————-
İNSANA YOLCULUK

Pazartesi günleri 22:00 – 00:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Anjel Dikme ve Bedros Dağlıyan
Yayın dili: Türkçe

Önce şiir vardı. Hepinizin bildiği üzere Sümerlere dek inen şiirin ilki bir kadın tarafından eşine yazılmış ki bu edebiyatın şiirle başladığını göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Şiirin bir ritmi vardır. İçinde barındırdığı müzikle size dokunur. Bütün dini kitaplardaki Tanrı kelamının dizeler şeklinde yazılmış olması tesadüf değildir. Kolay ezberlenmesi için ritme dayanması şiirin o büyüleyen, içine alan yeteneğinden dolayıdır.

Öykü de, Roman da şiire göre öyle yeni bir edebi sanat ki… Kendinizi bulurken o kısacık dizelerde, bir limanmışçasına sığınabileceksiniz de okuduklarımıza… Aşka, nefrete, kıskançlığa, sevgiye, paylaşmaya, kaygılarınıza hatta ırkçılığa dair içsel yolculuklar yapacağız. Bazen güleceksiniz bazen de “ah” diyeceksiniz. Yani kısacası hepimiz bu yolculuklardan kazanımlarla çıkacağız ki aşk olsun…

Şiirin de mayası olan sözcüklerimiz, kendimize yolculuklara çıkarken hiç olmadıkları kadar özgür olacaklar.

İnsan ruhlarının yaraları, sapkınlıkları, isyanları, güzellikleri, hazları tek derdimiz olacak. Sözün ve şiirin aracılığıyla, çözümlere dairdir yolculuklarımızın adresi.

Tam bu esnada size bir sürprizimiz olacak…  Yıllardır zevkle dinlediğiniz Sevgiliniz Anjel Dikme’nin Namagları, benim şiirime yoldaşlık edecek ve hep birlikte yolculuklara çıkacağız.  İnsana yolculuk daha bir keyifli daha bir zevkli hale gelecek ki sizler gibi biz de birbirimizi büyüterek el ele yürüyeceğiz şiirin ve kelamın büyülü yollarında; ağzımızda kırık bir ezgiyle… Hadi rast gele canlar…

———————————————————-
KARANLIK ARMONİLER

Salı günleri 20:00 – 21:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Aslan Erdem
Yayın dili: Türkçe

Gece ağır ağır inerken…

Müzik, edebiyat ve sinema arasında gezintiler. Sonsuz çayırlar, dar patikalar, karanlık dehlizler…
İletişim: www.facebook.com/groups/karanlikarmoniler
Şarkı listeleri: karanlikarmoniler.tumblr.com

———————————————————-
KORSAN KASET

Çarşamba günleri 21:00 – 22:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Başak Tunçer ve Berk Göbekçioğlu
Yayın dili: Türkçe

İlk yazılı kayıt MÖ 3200’de ilk müzik kaydıysa 25 Mart 1857’de yapıldı. O zamandan bu zamana değişen tek şey kayıt tekniği değil, mülkiyet anlayışımız.. Sanat ve fikri mülkiyetin günümüzde aldığı boyut büyük bir sektörü işaret ediyor. Üstelik önü alınamaz bir denetim mekanizmasıyla…

Her çarşamba saat 21.00’de Korsan Kaset’te; sansür, gözetim, telif meseleleri, korsan üretim, bilgi toplumu, özgür ve bağımsız sanata dair konu ve konuklarla radyolarınızda olacağız”

Korsan Yayın’da, yeni medya, sansür, gözetim, telif meseleleri, isyan ağları, korsan politikalar, bilgi toplumu, internet ve toplumsal hareketler gibi konuları dinleyeceğiz, konuklar da cabası.

———————————————————-
LI CÎHANÊ GUHDARÎ DIKIM

Çarşamba günleri 22:00 – 00:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Şivan Zeren
Yayın dili: Kürtçe, Türkçe

Emê mazûvaniya hunermend û şexsiyetên civakê bikin. Li ser huner, mûzîk, wêje û li ser sosyolojiya civakê analîz û sohbet bikin.

Li Cîhanê Guhdarî Dikim’da toplumun farklı kesimlerinden konuklarımız olacak. Sanat, müzik, edebiyat ve toplumun sosyolojik durumu üzerine sohbetler ve analizler yapacağız..

———————————————————-
MANGANTS JAM

Perşembe günleri 19:00 – 20:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Anahid Elmon Olgar
Yayın dili: Ermenice

Mangants Jam, Ermenice masalların okunduğu, Ermeni kültüründe ve bir çok halk kültüründe efsanelerin ve dilden dile dolaşan hikayelerin anlatıldığı, unutulan Ermeni ezgileri ve ninnilerle yayalarımızdan mayriglerimizden gelen Nor Radyo için yeni bir ses. Ne kadar isminden de belli olduğu gibi “Çocuk saati” olsa da diğer dinleyicilerin de severek dinleyebileceği keyifli bir saat.

———————————————————-
MEDYANIN CİNSİYETİ

Çarşamba günleri 19:00 – 21:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Deniz Karaca, Elif Benan Tüfekçi, Başak Savaş ve Dilem Cengiz
Yayın dili: Türkçe

Dilimizden düşürmediğimiz ‘sistem’i, bizden çok uzakta hiç bilmediğimiz o kötü insanlar oluşturmuyor. Sistem, bizi de içine alan, yaptıklarımızla, söylediklerimizle, medyamızla hepimizin oluşturduğu bir şey. Ortada giderek büyüyen bir denklem var ama bunu bir yerden çözmek mümkün. Biz de bu cinsiyetçi/homofobik dilden rahatsız bağzı kadınlar olarak bu sene de kaldığı yerden ‘Medyanın Cinsiyeti’ni açığa çıkarmaya devam edeceğiz. Ortak bir çabayla, yavaş yavaş ama durmadan eleştiriyoruz. Eleştirirken alternatifini de düşlüyoruz.

———————————————————-
NOR OR – Tekrar Yayın

Cuma günleri 19:00 – 20:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Sayat Tekir
Yayın dili: Ermenice ve Türkçe

Nor Or (Yeni Gün), her hafta Türkiye ve Dünya Ermenilerinin kültürel ve toplumsal gündeminin konu alacak. Ermeni ezgilerinin, Ermeniler ile ilgili haberlerin ve konukların dinleyici ile buluşacağı Nor Or, Türkçe ve Ermenice yayınlanıyor.

Sayat Tekir’in hazırlayıp sunduğu Nor Or, Çarşamba günleri saat 20:00’de, 95.1 Özgür Radyo’da. Tekrar yayınlarıyla ise, Pazar günleri saat 20:00’de Nor Radyo’da.

———————————————————-
ORN E GANTSNİ / ՕՐՆ Է Կ’ԱՆՑՆԻ

Pazartesi günleri 19:00 – 20:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Pakrat Estukyan ve Kamer Köseyan
Yayın dili: Ermenice

Շաբաթական յայտագիր՝ Ակօս շաբաթաթերթի Հայերէն էջերու խմբագիր Բագրատ Էսդուգեանի հետ Թուրքիոյ եւ աշխարհի օրակարգի վերաբերեալ:

Agos gazetesi Ermenice sayfaları editörü Pakrat Estukyan ile Türkiye ve dünya gündemini Ermenice konuşulacağı haftalık yorum programı.

———————————————————-
ÖTEKİ RENKLER

Cumartesi günleri 19:00 – 20:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Giray Poyraz ve Ercan Aydın
Yayın dili: Türkçe

Asilerin, kaybedenlerin, hayalperestlerin, küfürbazların, günahkârların, beyaz zencilerin, aşağı tırmananların, yola çıkmaktan çekinmeyenlerin sesi..

———————————————————-
POTLİKA

Salı günleri 19:00 – 20:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Mahir Özkan, Hikmet Akçiçek
Yayın dili: Hemşince ve Türkçe

“Annemi ‘Vova’ albümünü dinlemek üzere çağırdığımda, elinde süpürgesiyle geldi. Koltuğun ucuna ilişti. Gözlerini bilgisayara dikti ve içindeki karanlıkta kayboldu. O kadar dikkatli ve derine bakıyordu ki, ne gördüğünü kimse bilemezdi. Onun gördüğü yere ulaşabilmeyi o kadar çok istiyordum ki…”

Yaylaların gaz lambalı, solgun ışıklarıyla bir yolculuktayız. Potlika’da bu yolculuğun hikâyesini dinleyeceğiz.

———————————————————-
SESLİ MERAM

Perşembe günleri 20:00 – 21:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Misak Tunçboyacı
Yayın dili: Türkçe

Hayat durmaksızın ilerleyen bir akış, ne başını, ne sonunu öngörebildiğimiz. Tahayyül etmeye çalışıyoruz sadece; sesle, sözle, avazla ve sessizlikle. Sesli Meram bir kurgu, bir mizansen değil, tam tersine hayatta karşılaştıklarımıza dair canlı bir ameliyat. Söz çoğaltma programı. İşitsel ve görsel tüm unsurlardan el alarak cümleler kurma programı. Yakında, çok yakınımızda olanlara dair bir görme, anlama çabası, direnç ve istençle.

———————————————————-
SINIRSIZ TOPRAKLAR

Perşembe günleri 22:00 – 23:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Muammer Sarı, Uğurhan Sarı
Yayın dili: Türkçe

Müzik, sinema, edebiyat ve alternatif popüler kültür üzerine sohbetler yapacağımız programımızda, Türkiye’den ve dünyadan kültür – sanat haberleri ile alanında profesyonel ve amatör konuklar da yer alacak.

———————————————————-
SİZ UYURKEN

Pazar günleri 19:00 – 21:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Payanda, Burak Cihangirli
Yayın dili: Türkçe

Hiçbir şekilde literatüre geçmemiş sokak yaşamları, en olmadık zamanlarda ağza kurulmuş ıslıklar, gecenin körü el altından düş aramaya çıkıp teneke boruladan akan suların sesiyle aklı uçup gidenler, içtiği son kahvesi belki de hayatının en değerli anı sayılanlar, son sigarasını paylaşanlar değil her sigarasını bir sona yakanlar, en güzel bakışını çöplük itlerine saklayanlar, dumanında bütün şehirlerin ziftini çekip içine herhangi birinde ölmeyi özleyenler…

———————————————————-
ŞK’UNİ KİANA

Cumartesi günleri 20:00 – 21:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Esra Çayırcı
Yayın dili: Lazca ve Türkçe

Şk’uni Kiana ile yeşilin ve yağmurun memleketi Lazonaya uzanıp Lazları tanımaya, fıkralardan ibaret olmadıklarını görmeye ne dersiniz?Laz dilini,kültürünü ve tarihini konuşacağımız bu programla kalıplaşmış Laz imajını dağıtarak,hak ettikleri duruşu kazanmalarına katkıda bulunacağız.

———————————————————-
TUTSAKLARIN SESİ

Cumartesi günleri 17:00 – 18:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Rosi Da ve Azad Tokmak
Yayın dili: Türkçe

Dört duvar arasına bedeni sıkıştırılmış olanlar için bir ses, bir avaz olmaktır amacımız. Tutsakların Sesi’nde, onların yakınlarını konuk alarak, ürünlerini, mektuplarını duyuracağız.

———————————————————-
YAŞAMIN ÖZGÜR DİLİ

Cuma günleri 17:00 – 19:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Ömer Sezer
Yayın dili: Türkçe

Yaşamın özgür dili, özgür seslerin ortak dilidir. kendini başka hisseden tüm varlıkların ortak değerlerini ifade etmek içindir. Çoğunluğun baskısına direnen, direnirken azınlık olmayı onur sayan bir dildir. Hep birlikte bu dili sese dönüştürelim. Her cumartesi onsekiz ondokuz saatleri arasında, yaşamın özgür dilini paylaşıp gürleştirmek için buluşalım. Bu programda farklı duyarlılıkların seslerini mikrofona taşıyarak, kıyıdaki tüm yaşayanların sözleriyle hayatı yeniden kuracağız. Hayatı yeniden kurmak isteyenlerin buluştuğu bu program özgür bir sesle yaşamın özgür dilini ifade etmeyi amaçlamaktadır, herkesi bekliyoruz.

———————————————————-
YERANK / ԵՐԱՆԳ

Çarşamba günleri 19:00 – 21:00 saatleri arasında Nor Radyo’da
Hazırlayan ve sunan: Tais Aliciyan
Yayın dili: Ermenice ve Türkçe

Kim demiş çok sesli müzik sıkıcıdır diye? Kulak pasınızı silme garantisi verilen bu programda; klasikten, caza çok sesli müziğin örneklerini dinleyeceğiz. Ermeni müziğinin yanı sıra, dünya turuna da çıkacağız ve farklı kültürlerin müziklerini tanıyacağız.

Tabii ki çeşitli konularımız ve konuklarımızla hoş sohbetlerimiz de olacak. Yerank’la sanata ve müziğe doyacağız. Açın Yerank’ın sesini, yakalayın hayatın güzel yüzünü.